Płyta fundamentowa zamiast ław fundamentowych– czy to się opłaca?

Budując dom, rzadko zastanawiamy się nad rodzajem jego fundamentu. Traktujemy tą część konstrukcyjną jako element nie wymagający naszego przemyślenia i najczęściej powierzamy fachowcom. A jednak jest nad czym się zastanawiać.

Typowe projekty domów mają fundamenty tradycyjne, czyli wylewane ławy fundamentowe I ściany fundamentowe murowane z bloczków betonowych. Płyty fundamentowe stosowaliśmy dotychczas tylko ze względu na trudne warunki gruntowe lub posadowienie budynku na terenach gdzie mogą wystąpić tzw. szkody górnicze. Obecnie ten podział zaczyna się zacierać, a za stosowaniem płyt fundamentowych przemawiają również argumenty ekonomiczne.

Myśląc o budowie domu energooszczędnego lub pasywnego powinniśmy jako fundament zastosować płytę. Jest to bardzo ważne, ponieważ tylko takie rozwiązanie eliminuje powstanie mostków termicznych. Warstwa styropianu docieplająca z boku płytę fundamentową zachodzi na warstwy styropianu, na których ona leży. Na spód płyty fundamentowej stosujemy płyty EPS200 o grubości od 20-30 cm. Najlepiej, jeśli ułożymy je mijankowo w dwóch warstwach,W strefie brzegowej przyszłej płyty fundamentowej styropian - o grubości około 15 cm układamy pionowo, zapewniając sobie w ten sposób szalunek dla wylewanego betonu. Stosując tradycyjne fundamenty I ocieplając ściany fundamentowe nawet z dwóch stron, czyli od zewnątrz I wewnątrz budynku nie zapobiegniemy ucieczce ciepła z domu w “dół” ścianki fundamentowej a potem poprzez ławę fundamentową aż do gruntu.

Kolejną korzyścią stosowania płyt fundamentowych jest znaczne ograniczenie robót ziemnych. Wprawdzie podobnie jak przy budowie tradycyjnych fundamentów należy ściągnąć warstwę humusu, ale potem nasze prace ograniczają się do zebrania jeszcze około 30 cm warstwy ziemi spod całego budynku I wysypaniu pospółki. Tylko w przypadkach szczególnych, gdy mamy do czynienia z gruntami nieprzepuszczalnym, usuwamy dodatkowo grunt do głębokości przemarzania pod ścianami zewnętrznymi naszego domu.

Posadawiając budynek na płycie, również zmniejszamy wydatki na izolacje przeciwwilgociowe. Przy tego rodzaju fundamentach wykonujemy tylko izolację poziomą pod zewnętrznymi ścianami parteru.

Kolejne argumenty, które mogą przemawiać za fundamentami płytowymi to czas ich wykonania. Wynosi on około 4 dni. Budując metodą tradycyjną, należy stosować przerwy technologiczne na związanie betonu czy też na wyschnięcie ścian fundamentowych, aby można było nałożyć izolacje pionowe.

Podsumowując można śmiało powiedzieć, iż koszty budowy fundamentu płytowego i tradycyjnego nie różnią się znacznie. Natomiast mamy wiele korzyści z zastosowania tego pierwszego. Wyeliminowanie mostków termicznych i związana z tym energooszczędność a co za tym mniejsze koszty eksploatacji domu - to niewątpliwie atut finansowy. Z racji ciągłych podwyżek nośników energii z roku na rok będzie on bardziej widoczny. Inną zaletą obiektów posadowionych na płycie jest ich „odporność” na ruchy ziemi, dzięki czemu unikamy problemu rys na ścianach naszego wymarzonego domku.

A.L.

26.03.2013 00:23

Promocja

Kominy Systemowe Schiedel Rondo i Rondo Plus / Rabaty

Oferujemy sprawdzone systemy kominowe firmy Schiedel . Renomowany producent , ogromne doświadczenie w produkcji, stosujący tylko najlepszej jakości materiały budowlane do wytworzenia wszystkich części składowych komina w trosce o jakość i bezpieczeństwo użytkowania każdego detalu w kominie. I to jest gwarancja bezpieczeństwa dla inwestora kupującego materiały budowlane z gwarantowaną jakością jaką są produkty Schiedel.

 Do końca czerwca br. Oferujemy rabat do 35 % przy zakupie całego komina systemowego Rondo lub  Rondo Plus . Zapraszamy

Kontakt z doradcami

mgr inż. Renata Gratkowska

Technologie pokryć dachowych od stropu po sam szczyt. Kolorystyka i wizualizacja projektów.

tel: 693860243
mgr Jurand Przybysz

Kontakt w sprawie inwestycji, kompleksowe zaopatrzenie. Kontakt z podwykonawcami.

tel: 667679040
inż. Mariusz Chroł

Szczególnie trudne problemy inżynierskie - dachy, ściany, elewacje, fundamenty, stropy i kominy.

tel: 667679050
Piotr Ogiński

Niestandardowe zamówienia. Wspólnoty mieszkaniowe. Kontakt z podwykonawcami.

tel: 607667209