Tylko komin?

Budując dom, często skupiamy się na jego wyglądzie i funkcjonalności. Wybierając materiały budowlane często myślimy o rodzaju ścian i kolorze dachu a zdecydowanie rzadziej skupiamy się min na wyborze materiałów budowlanych na komin. A przecież już od…

Od wieków uważano, iż komin to serce domu. Jego kształt i wysokość, a także użyte do budowy materiały budowlane mają ważny wpływ na bezpieczeństwo domowników. Tradycyjne kominy wznoszono z cegły budowlanej klasy 15 murując ją na tzw. pełną spoinę. Obecnie prawie wszystkie kominy budujemy tzw. systemowe czyli z pustaków keramzytowych i rur ceramicznych. Niezależnie od rodzaju budulca, każdy komin powinien mieć odpowiednią wysokość ponad dachem. Ten parametr ma duży wpływ na tzw. ciąg komina czyli na szybkie i bezpieczne odprowadzanie spalin a tym samym na bezpieczeństwo mieszkańców. Jest on uzależniony od wielu czynników:

- rodzaju pokrycia dachowego ( palne, trudnopalne, niepalne rys. 1 i rys. 2),

 -  -  rys.1

RYS. 1 Usytuowanie wylotu komina przy palnym pokryciu dachu.

 -  -  rys2

RYS. 2 Usytuowanie wylotu komina przy niepalnym lub trudnopalnym pokryciu dachu.

- usytuowania komina na połaci dachowej (odległość komina od szczytu),

- usytuowania komina względem kierunku z jakiego najczęściej wieje wiatr,

- od położenia komina względem innych - wyższych budynków (rys.3),

 -  -  rys3

RYS. 3 Wysokość wylotu komina zasłoniętego przez wyższą budowlę. ( 1-budynek wyższy)

Ta część komina, która znajduje się ponad kalenicą powinna być zabezpieczona przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Stosując kominy systemowe, w których obudowę wykonano z pustaków keramzytowych należy wystającą część komina otynkować albo obłożyć płytką elewacyjną lub cegłą klinkierową.

W miejscu przejścia komina przez pokrycie dachowe, komin powinien być obrobiony w sposób zabezpieczający dom od zacieków. Obróbkę należy rozpocząć od właściwego wywinięcia membrany dachowej i przyklejenia jej do ścian komina. Następnie korzystając z ogólnie dostępnych taśm aluminiowych, ołowianych lub tzw. Wakaflexu albo specjalnie wywiniętych blach należy wykonać kołnierz wokół komina.

Wierzch komina powinien być nakryty czapką betonową zbrojoną z okapnikiem.

Niestety doświadczenie uczy, iż wielu inwestorów zwraca uwagę na niską cenę zarówno materiałów budowlanych jak i wykonawstwa. Często kupujący nie zauważają, że płytka elewacyjna, która jest tańsza jest jednocześnie znacznie cieńsza a przez to w miejscu przecięcia jej przez listwę kominową jest bardziej narażona na przesiąkanie. Konsekwencją takiej oszczędności jest ciągle przeciekający komin. Kolejny błąd to fakt, iż klienci często koncentrują się na wyborze koloru tynku lub płytek służących do obudowy komina a mniej na jakości wkładów ceramicznych, które to z punktu widzenia bezpieczeństwa są najważniejsze. Kupując komin zwróćmy większą uwagę czy posiada on wymagane certyfikaty jako cały komplet. Obecnie na rynku jest bardzo wiele systemów kominowych składanych z różnego rodzaju elementów produkowanych przez tzw. garażowych producentów. Komin to zbyt ważny element naszego bezpieczeństwa w domu aby ryzykować . Dokonując zakupów materiałów budowlanych renomowanych producentów wiemy ,że firmy przeprowadziły mnóstwo badań swoich produktów i całe lata zajęło mi ich doskonalenie, często są to również patenty na poszczególne rozwiązania .Jednocześnie możemy otrzymać komplet informacji o danym produkcie, co pozwoli nam wybrać komin odpowiedni do posiadanego kotła lub kominka. Częstym błędem jest kupowanie wełny do każdego komina. Faktycznie do kominów, które odprowadzają spaliny z paliw stałych czyli o wysokiej temperaturze spalania i nie są zlokalizowane przy zewnętrznej ścianie obiektu nie trzeba stosować wełny. Tego rodzaju spaliny mają tak wysoką temperaturę, że same szybko wylatują tworząc tzw. dobry ciąg komina. Wełna ocieplająca ścianki rur ceramicznych jest potrzebna w przypadku zastosowania kotów odprowadzających spaliny niskotemperaturowe. W takiej sytuacji niezbędny staje się też ściek kondensatu. Dzięki niemu z przewodu kominowego można odprowadzić nadmiar skroplin.

Również wybierając rodzaj obróbki komina, inwestorzy częściej kierują się tym co ich zdaniem jest ładniejsze i ceną niż faktycznymi cechami czyli trwałością materiałów. Myślę, iż w tym przypadku powinniśmy się kierować zdaniem profesjonalnego dekarza. On, pracując na wybranych produktach najlepiej wie co jest dobre i na pewno doradzi taki materiał, który będzie trwały i dzięki któremu nie będzie musiał wracać na naprawy reklamacyjne.

Co się zaś tyczy wykonawstwa, to tylko zatrudnienie profesjonalnego kierownika budowy, który sprawdzi jakość wykonanych robót gwarantuje nam nie tylko efektowny wygląd domu ale brak problemów technicznych w przyszłości.

23.10.2012 14:42

Promocja

Kominy Systemowe Schiedel Rondo i Rondo Plus / Rabaty

Oferujemy sprawdzone systemy kominowe firmy Schiedel . Renomowany producent , ogromne doświadczenie w produkcji, stosujący tylko najlepszej jakości materiały budowlane do wytworzenia wszystkich części składowych komina w trosce o jakość i bezpieczeństwo użytkowania każdego detalu w kominie. I to jest gwarancja bezpieczeństwa dla inwestora kupującego materiały budowlane z gwarantowaną jakością jaką są produkty Schiedel.

 Do końca czerwca br. Oferujemy rabat do 35 % przy zakupie całego komina systemowego Rondo lub  Rondo Plus . Zapraszamy

Kontakt z doradcami

mgr inż. Renata Gratkowska

Technologie pokryć dachowych od stropu po sam szczyt. Kolorystyka i wizualizacja projektów.

tel: 693860243
mgr Jurand Przybysz

Kontakt w sprawie inwestycji, kompleksowe zaopatrzenie. Kontakt z podwykonawcami.

tel: 667679040
inż. Mariusz Chroł

Szczególnie trudne problemy inżynierskie - dachy, ściany, elewacje, fundamenty, stropy i kominy.

tel: 667679050
Piotr Ogiński

Niestandardowe zamówienia. Wspólnoty mieszkaniowe. Kontakt z podwykonawcami.

tel: 607667209