Dom energooszczędny, dom pasywny?

Dom pasywny jest domem energooszczędnym ale nie każdy dom energooszczędny jest domem pasywnym. Dom pasywny musi uzyskać Certyfikat Domu Pasywnego wydawany przez Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i wtedy może być tak nazywany. Czy warto stosować innowacyjne rozwiązania podczas budowy nowego lub remontu starego domu i dążyć do osiągnięcia parametrów odpowiadających domowi energooszczędnemu?

Decydując się na budowę nowego domu lub remontując stary dom wybudowany kilkanaście lat wcześniej, warto pomyśleć o kosztach jego późniejszej eksploatacji. Stosując niewiele trików związanych z usytuowaniem budynku, formą bryły domu, zastosowaniem ekologicznych systemów grzewczych itp. jesteśmy w stanie stworzyć „ekonomiczny dom marzeń”. Ale zacznijmy od początku: czyli jeśli ma to być nowy dom to od kupna działki. Myśląc o lokalizacji powinniśmy zwrócić uwagę na usytuowanie drogi dojazdowej do budynku względem stron świata. Najlepiej jeśli będzie ona od północy. Jest to spowodowane faktem, iż od strony drogi najczęściej umieszcza się garaż i wejście do domu oraz pomieszczenia gospodarcze lub kuchnię. Są to miejsca, które mogą być niedogrzane i niezbyt dobrze doświetlone. Po przeciwnej stronie domu, czyli od strony południowej warto zlokalizować pokoje dzienne. Jeśli wstawimy tam duże okna (pamiętajmy o dobrym współczynniku izolacyjności termicznej - w domu energooszczędnym na poziomie 1,2 - 1,5) to pomieszczenia te będą dobrze nasłonecznione. Jest to równoznaczne ze zmniejszeniem ich zapotrzebowania na ogrzewanie w słoneczne zimowe dni. Latem zaś aby nie było zbyt duszno warto zaciągnąć markizy lub rolety. Dobrze gdy projekt wyodrębnia przedsionek lub wiatrołap. Dzięki niemu wchodząc do domu nie wpuścimy jednocześnie fali zimnego powietrza. Podobnie jeśli dom jest połączony z garażem to za atut możemy uznać gdy między tymi pomieszczeniami jest łącznik, pozwalający na zahamowanie napływu zimnego powietrza do budynku.

Bardzo ważnym aspektem jest ukształtowanie terenu. Odradzam budowę domu „na górce” lub jeśli w pobliżu nie rosną wysokie drzewa albo nie jest planowana budowa innych obiektów. Ponieważ w naszym regionie przeważają wiatry zachodnie dobrze jest jeśli z tej strony działki jest inny budynek lub las. One zasłonią nasz dom i spowodują, iż nie będzie tak szybko się „wychładzał”. Kształt naszego wymarzonego domu powinien być maksymalnie zwarty, bez uskoków i występów. Jeśli planujemy balkony, to ich konstrukcja nie może naruszać izolacji ścian. Najlepiej jeśli wybudujemy je jako oddzielną konstrukcję.

Izolacyjność ścian w budynkach energooszczędnych nie powinna być większa niż 0,20 a w domach pasywnych 0,10. Powoduje to potrzebę zastosowania dużej warstwy ocieplenia ( na poziomie 18 cm - dla domu energooszczędnego, lub powyżej 20 cm dla domu pasywnego). Niestety, ale aby tak grube ocieplenie nam „nie odpadło” od ściany należy stosować odpowiednie materiały budowlane - a te do tanich nie należą. Ponadto przy tego typu technologii ponosimy dość duże nakłady na robociznę. Innym rozwiązaniem - okazuje się, prostszym i bardziej ekonomicznym, jest budowa domu w systemie ścian jednowarstwowych. Zastosowanie bloczków YTONG ENERGO o grubości 40 cm w domu energooszczędnym i 48 cm w pasywnym wraz z całym systemem akcesoriów spowoduje, iż w korzystniejszy sposób uzyskamy wymagane parametry.

Dużą ilość ciepła tracimy przez dach. Aby to maksymalnie zminimalizować warto aby jego konstrukcja nie była zbyt skomplikowana - najlepiej jeśli poprzestaniemy na tzw. dachu dwuspadowym. Unikniemy w ten sposób strat ciepła przez nieszczelności w koszach czy narożach pokrycia. Ponadto powinniśmy zastosować odpowiednią folię wstępnego krycia. Odpowiednią czyli taką, która ma możliwość kumulacji w sobie wilgoci z wełny w okresach kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera stopni. Pozwoli nam to na maksymalne wykorzystanie grubości ocieplenia dachu, bo tylko sucha, nie zawilgocona wełna daje stu procentową skuteczność jej stosowania.

Zastosowanie w naszym domu materiałów budowlanych spełniających zaostrzone wymogi izolacyjności cieplnej to jeszcze zbyt mało aby koszty eksploatacji budynku znacząco spadły. Badania dowodzą, iż najwięcej ciepła ucieka przez wentylację. Dlatego też warto pomyśleć o zastosowaniu rekuperatorów.

Nowoczesny energooszczędny dom to oczywiście kolektory słoneczne. Korzystając z darmowego źródła energii jakim są promienie słoneczne możemy w łatwy sposób podgrzewać wodę użytkową a nawet wspomagać się w ogrzewaniu całego budynku. To ważne, ponieważ biorąc pod uwagę rosnące koszty nośników energii a jednocześnie możliwość uzyskania dopłaty z NFOŚ do zakupu i montażu instalacji solarnych z czasem można wiele zaoszczędzić. Ponadto budując dom, którego zapotrzebowanie na energię jest znacznie mniejsze niż w standardowych rozwiązaniach przyczyniamy się do ochrony środowiska w, którym żyjemy.

Budynek energooszczędny powinien zużywać o 25 - 50% mniej energii niż budynek spełniający wymagania aktualnych przepisów, czyli powinien na cele ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody zużywać nie więcej niż 50 - 80 kWh/m² na rok. Obecnie w Polsce wskaźnik zapotrzebowania ciepła na ogrzewanie budynku mieszkalnego wybudowanego zgodnie z aktualnymi przepisami budowlanymi wynosi, w zależności od kształtu i wielkości budynku, około 65 - 125 kilowatogodzin na metr kwadratowy (kWh/m²) powierzchni użytkowej na rok. Przeliczcie Państwo sami - to się opłaca!

Zasadnicze różnice pomiędzy budynkami projektowanymi wg aktualnych przepisów, a budynkami energooszczędnymi i pasywnymi zestawiono w tabeli poniżej:

 -  -  świadectwo

[wg. www.swiadectwo.rzeszow.pl]

Nasza firma specjalizuje się w materiałach energooszczędnych. Sprzedajemy i doradzamy oraz budujemy całe domy lub tylko montujemy np. kolektory słoneczne. Możemy zaproponować projekt domu energooszczędnego i jego realizację, włącznie z kolektorami słonecznymi i innymi nowoczesnymi rozwiązaniami.

Jesteście Państwo w najlepszych rękach - polskich inżynierów.

A.L.

13.05.2013 15:00

Promocja

Kominy Systemowe Schiedel Rondo i Rondo Plus / Rabaty

Oferujemy sprawdzone systemy kominowe firmy Schiedel . Renomowany producent , ogromne doświadczenie w produkcji, stosujący tylko najlepszej jakości materiały budowlane do wytworzenia wszystkich części składowych komina w trosce o jakość i bezpieczeństwo użytkowania każdego detalu w kominie. I to jest gwarancja bezpieczeństwa dla inwestora kupującego materiały budowlane z gwarantowaną jakością jaką są produkty Schiedel.

 Do końca czerwca br. Oferujemy rabat do 35 % przy zakupie całego komina systemowego Rondo lub  Rondo Plus . Zapraszamy

Kontakt z doradcami

mgr inż. Renata Gratkowska

Technologie pokryć dachowych od stropu po sam szczyt. Kolorystyka i wizualizacja projektów.

tel: 693860243
mgr Jurand Przybysz

Kontakt w sprawie inwestycji, kompleksowe zaopatrzenie. Kontakt z podwykonawcami.

tel: 667679040
inż. Mariusz Chroł

Szczególnie trudne problemy inżynierskie - dachy, ściany, elewacje, fundamenty, stropy i kominy.

tel: 667679050
Piotr Ogiński

Niestandardowe zamówienia. Wspólnoty mieszkaniowe. Kontakt z podwykonawcami.

tel: 607667209