Jak przetrwać remont starego domu?

 -  -  Jak przetrwać remont starego domu?

Kiedy okazuje się, że mamy przed sobą remont starego domu czyli takiego, który liczy kilkadziesiąt i więcej lat stajemy przed dylematem od czego zacząć?

W tym momencie pojawia się wielu „doradców” i każdy w sposób bardzo wiarygodny uzasadnia nam konieczność takich czy innych robót i często nie wiemy jaką podjąć decyzję a trzeba po prostu skonsultować się z fachowcem, którego obdarzamy zaufaniem i który pomoże nam znaleźć „złoty środek”.

Jeżeli jest to możliwe to zdecydowanie polecam przed dokonaniem kupna domu skonsultować się z doświadczonym inżynierem i ocenić stan obiektu.

Jednak kiedy już jesteśmy właścicielem starego domu to radziłbym zacząć od sprawdzenia konstrukcji budynku, czy nie ma spękanych, zawilgoconych, zagrzybionych ścian oraz od sprawdzenia konstrukcji dachu. Rzetelna ocena stanu konstrukcji budynku jest bardzo ważna, bo może się okazać, że budynek będzie nadawał się do rozbiórki gdyż remont jest całkowicie nieopłacalny.

Przed rozpoczęciem prac sprawdzamy czy budynek jest obiektem zabytkowym i podlega ochronie konserwatora i wtedy nasze możliwości remontu są ograniczone przez konserwatora i będą wymagały jego akceptacji. Kiedy szczęśliwie okaże się ,że takiej kurateli nasz obiekt nie ma to pierwszym krokiem jest ocena stanu dachu jego szczelności i stanu więźby i dokonanie wymiany pokrycia, rynien oraz ocieplenie go zgodnie z przyjętymi obecnie standardami.

Następnym krokiem jest wymiana stolarki okiennej i ocieplenie ścian. Termoizolacja obiektu jest niezwykle ważna chociażby ze względu na duże koszty ogrzewania z którymi borykają się właściciele budynków nieodpowiednio ocieplonych.

W tym momencie możemy przejść do środka obiektu i zająć się wymianą i dostosowaniem do naszych potrzeb instalacji elektrycznej, wodociągowo - kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania. W tym momencie stajemy często przed dylematem co z kominem? Stan komina i wentylacji obiektu powinien ocenić kominiarz i wtedy podejmujemy decyzje o ewentualnym dostosowaniu istniejącego komina lub skorzystaniu z systemów kominowych np. Schiedel czy Tona, które można budować „na stropie”.

Następny etap to renowacja ścian, sufitów i stropów i tutaj radziłbym jeżeli to możliwe pozostawianie elementów starych belek z konstrukcji stropu, czy nisz w ścianach... doda to niewątpliwie uroku pomieszczeniom.

Bardzo często okazuje się, że w trakcie remontu stajemy przed koniecznością dokonania zmian konstrukcyjnych np. wykonania otworów, wbudowania nadproży, wykonania podciągów i to wymaga uzyskania pozwolenia na budowę w odpowiednich jednostkach nadzoru budowlanego.

Przed przystąpieniem do wykonania otworów z nadprożami i podciągami należy dobrze się przygotować poprzez podstemplowanie stropu jeżeli to konieczne i roboty te muszą być prowadzone pod ścisłym nadzorem kierownika budowy.

Musimy zdawać sobie sprawę, że koszt remontu kapitalnego starego budynku możemy określić tylko w przybliżeniu i jest on zbliżony do kosztu budowy nowego domu. Wtedy może także pojawić się pytanie, czy warto remontować stary dom.

Jednak często takie argumenty jak piękna okolica ze starodrzewiem, dobra lokalizacja z dogodnym dojazdem oraz dobra architektura budynku i tzw. dusza domu są to czynniki przemawiające za decyzją o kupnie i adaptacji obiektu, który ma wiele dziesiątek lat życia za sobą.

W następnych artykułach zajmiemy się szczegółowymi problemami i ich rozwiązywaniem.

16.06.2012 13:23

Promocja

Kominy Systemowe Schiedel Rondo i Rondo Plus / Rabaty

Oferujemy sprawdzone systemy kominowe firmy Schiedel . Renomowany producent , ogromne doświadczenie w produkcji, stosujący tylko najlepszej jakości materiały budowlane do wytworzenia wszystkich części składowych komina w trosce o jakość i bezpieczeństwo użytkowania każdego detalu w kominie. I to jest gwarancja bezpieczeństwa dla inwestora kupującego materiały budowlane z gwarantowaną jakością jaką są produkty Schiedel.

 Do końca czerwca br. Oferujemy rabat do 35 % przy zakupie całego komina systemowego Rondo lub  Rondo Plus . Zapraszamy

Kontakt z doradcami

mgr inż. Renata Gratkowska

Technologie pokryć dachowych od stropu po sam szczyt. Kolorystyka i wizualizacja projektów.

tel: 693860243
mgr Jurand Przybysz

Kontakt w sprawie inwestycji, kompleksowe zaopatrzenie. Kontakt z podwykonawcami.

tel: 667679040
inż. Mariusz Chroł

Szczególnie trudne problemy inżynierskie - dachy, ściany, elewacje, fundamenty, stropy i kominy.

tel: 667679050
Piotr Ogiński

Niestandardowe zamówienia. Wspólnoty mieszkaniowe. Kontakt z podwykonawcami.

tel: 607667209