Remont dachu płaskiego starego domu

Szczyt PRL-owskich marzeń o własnym domu, to budynek z płaskim dachem typu „kostka”.

W czasach wszelkich niedoborów, budowanie odbywało się z ogromnymi trudnościami i za pomocą wyrobów budowlano podobnych.

Obecnie właściciele takich domów stają przed decyzją generalny remont czy naprawa.  

Dachy były wykonywane jako stropodachy niewentylowane gdzie papę asfaltową łączono na gorąco lub zimno lepikiem i układano bezpośrednio na izolacji termicznej, którą był najczęściej żużel paleniskowy lub gruz gazobetonowy ewentualnie suprema (wióry połączone cementem). Sama technika wykonania dachów płaskich miała wiele do życzenia np. spadek połaci dachowej kształtowano z materiału izolacyjnego. Rzadko izolację stanowiła wełna mineralna lub styropian. Właściciele takich domów  borykali się nieustająco z problemami przeciekania dachów po deszczach, przemarzania zimą. Ciągle łatano papę i uszczelniano lepikami. Takie dachy nie tylko nie miały odpowiedniej izolacji termicznej ale i z braku wentylacji i paroizolacji już istniejąca warstwa ocieplenia była ciągle zawilgocona z powodu wykraplania się na niej pary wodnej z wnętrza domu.

Przystępując do remontu starego domu z płaskim dachem należy na początku dokładnie sprawdzić stan i rodzaj stropodachu tj. czy jest to wentylowany czy niewentylowany stropodach.

Zdecydowanie przydatna jest konsultacja doświadczonego inżyniera konstruktora, który sprawdzi opcje przebudowy dachu płaskiego, wytrzymałość stropodachu i możliwość jego obciążenia. Od tego zależy czy będzie możliwe wymurowania ścianek kolankowych i wykonanie dachu skośnego lub zmiana konstrukcji na stropodach wentylowany. Pamiętajmy, że domy „kostki”, z lat 70 - 80 ubiegłego wieku mogą nas zaskoczyć rodzajem zastosowanych materiałów. Spotkałam się z użyciem szyn kolejowych jako elementów konstrukcyjnych. Konstruktor oceni czy konieczna będzie całkowita przebudowa dachu płaskiego wiążąca się z usunięciem wszystkich warstw termoizolacji czy wystarczy tylko docieplić i wykonać nową izolacje przeciwwilgociową.

Najprostszym rozwiązaniem (jeżeli to możliwe) jest wykonanie dodatkowej izolacji termicznej z użyciem płyt styropianowych powleczonych fabrycznie papą i wykonanie wierzchniej warstwy z papy termozgrzewalnej.

Jest to możliwe gdy istniejąca izolacja przeciwwilgociowa (papa) jest szczelna i nie ma uszkodzeń czy pęcherzy. Niestety w praktyce najczęściej konieczne jest usunięcie wszystkich warstw izolacji przeciwwilgociowej i termicznej, a nie ich naprawa.

Gdy mamy oczyszczony strop, to należy uformować spadek ok 2% odpływu wody i najpraktyczniej zrobić to za pomocą warstwy betonu. Następnie układamy izolacje termiczną z płyt twardego styropianu z naklejoną warstwą papy (styro - papa). Można tez ułożyć płyty z wełny mineralnej, ale to wymaga niezwykłej dokładności przy zabezpieczaniu przed zawilgoceniem wełny (mokra wełna traci walory izolacyjne).

W praktyce najpopularniejszym rozwiązaniem są płyty styro - papy. W każdym przypadku układa się ocieplenie w dwóch warstwach aby wyeliminować mostki termiczne. Jako warstwa nawierzchniowa powinna zostać położona dobrej jakości papa termozgrzewalna w jednej lub dwóch warstwach. Jeżeli strop ma odpowiednią wytrzymałość konstrukcyjną, to zdarza się, że właściciele wykańczają dach płaskim żwirem lub roślinnością i wykorzystują w części czy całości jako taras.

Innym rozwiązaniem przy generalnym remoncie stropodachu niewentylowanego jest wykonanie stropodachu z odwrotnym układem warstw, gdzie na oczyszczonym stropie układa się hydroizolację, a dopiero na niej docieplenie. Z reguły mimo zalety trwalszego zabezpieczenia dachu przed przeciekaniem poprzez lepszą ochronę papy przed bezpośrednim działaniem czynników atmosferycznych jest to rozwiązanie droższe, bo min. wymaga grubszej izolacji  termicznej i raczej zastosowania polistyrenu ekstrudowanego.

Zapraszamy do naszej firmy gdzie nasi doradcy pomogą dobrać odpowiednie materiały budowlane do zastosowania w konkretnym przypadku przy remoncie dachu płaskiego starego domu.

jg 

25.07.2013 16:31

Promocja

Kominy Systemowe Schiedel Rondo i Rondo Plus / Rabaty

Oferujemy sprawdzone systemy kominowe firmy Schiedel . Renomowany producent , ogromne doświadczenie w produkcji, stosujący tylko najlepszej jakości materiały budowlane do wytworzenia wszystkich części składowych komina w trosce o jakość i bezpieczeństwo użytkowania każdego detalu w kominie. I to jest gwarancja bezpieczeństwa dla inwestora kupującego materiały budowlane z gwarantowaną jakością jaką są produkty Schiedel.

 Do końca czerwca br. Oferujemy rabat do 35 % przy zakupie całego komina systemowego Rondo lub  Rondo Plus . Zapraszamy

Kontakt z doradcami

mgr inż. Renata Gratkowska

Technologie pokryć dachowych od stropu po sam szczyt. Kolorystyka i wizualizacja projektów.

tel: 693860243
mgr Jurand Przybysz

Kontakt w sprawie inwestycji, kompleksowe zaopatrzenie. Kontakt z podwykonawcami.

tel: 667679040
inż. Mariusz Chroł

Szczególnie trudne problemy inżynierskie - dachy, ściany, elewacje, fundamenty, stropy i kominy.

tel: 667679050
Piotr Ogiński

Niestandardowe zamówienia. Wspólnoty mieszkaniowe. Kontakt z podwykonawcami.

tel: 607667209