Ściana jednowarstwowa czy warto tak budować?

 -  -  Ściana jednowarstwowa czy wielowarstwowa?

Zastanawiając się nad wyborem materiałów budowlanych, z których ma powstać nasz  dom często stawiamy sobie pytanie: „ Budować  w systemie ścian jednowarstwowych czy dwu- lub trzywarstwowych?”. Producenci materiałów budowlanych zbadali i stwierdzili iż  pod względem ogólnego kosztu budowy i użytkowania obiektu; czyli przyszły koszt energii do ogrzewania pomieszczeń, wybór ścian jednowarstwowych jest dla budynków jednorodzinnych najkorzystniejszym rozwiązaniem. Powrót do takiego budowania obserwujemy przy domach energooszczędnych gdzie zalecana jest ściana jednowarstwowa. A przeciez chodzi o to żeby było dobrze i tanio i mądrze .

Ściany jednowarstwowe to jedna z najstarszych technologii wznoszenia budynków, jednak na przestrzeni stuleci uległa ona znacznej ewolucji.  Oczywiście trudno porównywać materiały budowlane z różnych epok, ale warto uwzględniać doświadczenia. Przede wszystkim kiedyś budowano z cegły pełnej, obecnie  wznosimy takie mury z betonu komórkowego typu YTONG lub z ceramiki poryzowanej typu POROTHERM. Stworzenie tych materiałów budowlanych wynikało z potrzeby rynku aby materiał był coraz "cieplejszy" i coraz lżejszy. Grubość takich przegród jest mniejsza, przy jednoczesnym zwiększeniu jej izolacyjności cieplnej. Stosując odpowiednie materiały budowlane można uzyskać ściany jednowarstwowe o współczynniku przenikania ciepła poniżej 0,30 W/(m²∙K) czyli takim samym jakie są wymagane przy wznoszeniu obiektów o ścianach wielowarstwowych. Tak dobra izolacyjność ścian przy zachowaniu dobrych parametrów izolacyjnych dachu, wieńców, nadproży nad oknami i drzwiami oraz podłóg skutkuje oszczędnościami w kosztach ogrzewania. Obecnie nie mamy alternatywy od oszczędzania energii czy rozsądnego nią gospodarowania i budowanie nowych domów musi to uwzględniać.

Zarówno beton komórkowy jak i ceramika poryzowana posiadają wiele cech które pozwalają zaliczyć je do ekonomicznych materiałów budowlanych. Widać to już na etapie murowania. Po pierwsze bardzo prosty sposób budowania nie wymagający dużych kwalifikacji od murarza; zastosowanie łączenia na pióro-wpust powoduje zmniejszenie zużycia zaprawy i krótszy czas wznoszenia obiektu. Również dzięki dużym wymiarom bloczków oraz  szerokiemu asortymentowi materiałów dodatkowych typu elementy docieplenia wieńca, gotowe nadproża itp mury takich domów wznoszone są szybko a tym samym taniej. I najważniejsze w tym systemie ścian nie trzeba już docieplać, czyli nie trzeba ponosić kosztów na materiały docieplające styropian czy wełnę i kleje  oraz na wykonawstwo. I jest to naprawdę duża oszczędność.

Podczas użytkowania możemy poznać kolejne ekonomiczne cechy betonu komórkowego i ceramiki poryzowanej. Jedną z nich jest  ogromna zdolność do magazynowania energii co powoduje, że w domu mamy przyjemny mikroklimat: latem  jest komfortowa temperatura, oscyluje wokół 20°C, natomiast zimą- nawet w przypadku dłuższych przerw w ogrzewaniu, pomieszczenia nie ulegają wychłodzeniu. Następna to komfort akustyczny. Dobre wskaźniki izolacyjności akustycznej obydwu materiałów powodują, iż chroni domowników przed uciążliwym wpływem otoczenia oraz ogranicza przenoszenie się hałasu wewnątrz obiektu.

Decydując o wyborze materiałów budowlanych do wznoszenia naszego domu zwracamy uwagę na fakt aby nasz wymarzony dom był nie tylko tani w budowie i użytkowaniu ale również zdrowy, bezpieczny i trwały. Te atuty także przemawiają za wyborem ścian jednowarstwowych z betonu komórkowego typu YTONG lub z ceramiki poryzowanej typu POROTHERM. Do produkcji w/w materiałów budowlanych stosuje się tylko naturalne surowce, co w efekcie pozwala na wybudowanie zdrowego domu. Beton komórkowy i ceramika są materiałami nietoksycznymi, co powoduje, że zarówno podczas użytkowania jak i pożarów nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji. Odporność ogniowa takich przegród spełnia najwyższe wymagania w Polskich przepisach – 240 minut, zapewniając tym samym domownikom poczucie bezpieczeństwa. Trwałość muru  jest zależna tylko od trwałości  głównego materiału konstrukcyjnego a nie dodatkowych warstw i akcesoriów do ich montażu. Ponieważ nośność murów z betonu komórkowego i z ceramiki poryzowanej charakteryzuje się znacznym zapasem w stosunku do potrzeb budynków jednorodzinnych można powiedzieć, że nasz dom będzie miał trwałość wielopokoleniową.

Polecamy rozwiązania budowy domów w technologii ścian jednowarstwowych ...proste ...oszczędne ...trwałe ...a efekty poczujemy patrząc na niskie rachunki za ogrzewanie i zobaczymy jak szybko będzie powstawał nasz solidny dom.

ZAPRASZAMY nasi doradcy pomogą w szczegółach rozwiązań… naszą zasadą jest Budujmy Dobrze i Szybko

17.08.2012 14:04

Promocja

Kominy Systemowe Schiedel Rondo i Rondo Plus / Rabaty

Oferujemy sprawdzone systemy kominowe firmy Schiedel . Renomowany producent , ogromne doświadczenie w produkcji, stosujący tylko najlepszej jakości materiały budowlane do wytworzenia wszystkich części składowych komina w trosce o jakość i bezpieczeństwo użytkowania każdego detalu w kominie. I to jest gwarancja bezpieczeństwa dla inwestora kupującego materiały budowlane z gwarantowaną jakością jaką są produkty Schiedel.

 Do końca czerwca br. Oferujemy rabat do 35 % przy zakupie całego komina systemowego Rondo lub  Rondo Plus . Zapraszamy

Kontakt z doradcami

mgr inż. Renata Gratkowska

Technologie pokryć dachowych od stropu po sam szczyt. Kolorystyka i wizualizacja projektów.

tel: 693860243
mgr Jurand Przybysz

Kontakt w sprawie inwestycji, kompleksowe zaopatrzenie. Kontakt z podwykonawcami.

tel: 667679040
inż. Mariusz Chroł

Szczególnie trudne problemy inżynierskie - dachy, ściany, elewacje, fundamenty, stropy i kominy.

tel: 667679050
Piotr Ogiński

Niestandardowe zamówienia. Wspólnoty mieszkaniowe. Kontakt z podwykonawcami.

tel: 607667209