Czy folia kubełkowa nadaje się do izolacji fundamentów?

Przenikająca z gruntu woda może spowodować poważne uszkodzenia budynku zarówno w nowych jaki i remontowanych budynkach, dlatego tak ważne jest wykonanie solidnej poziomej i pionowej izolacji fundamentów.Wielu naszych klientów zastanawia się czy do izolacji fundamentów użyć folii kubełkowej. Ale czy folia ta może stanowić izolację przeciwwilgociową budynku?

 -  -  folia kubełkowa

Zacznę od wyjaśnienia Państwu co to właściwie jest folia kubełkowa. Jest to gruba, tłoczona folia budowlana. Potocznie stosowana nazwa produktów tego rodzaju pochodzi od charakterystycznego kształtu wytłoczeń przypominających ścięte stożki (kubełki) .

Do produkcji folii kubełkowej stosuje się polietylen o dużej gęstości HDPE (high density PE). Jest to materiał (o grubości ok. 0,4 – 0,5 mm) odporny na wodę, a także obojętny na większość związków chemicznych występujących w gruncie. Dzięki temu, nie tylko nie ulega destrukcji, ale też nie rozwijają się na nim grzyby, czy bakterie.

Folie tłoczone powstały w odpowiedzi na zapotrzebowanie na materiał, który mógłby chronić warstwę hydroizolacyjną (bitumiczną) ścian fundamentowych i piwnicznych przed mechanicznymi uszkodzeniami np. dziurawienie, zgniatanie, ścieranie. Głównym zadaniem folii nie jest więc sama hydroizolacja ścian znajdujących się poniżej poziomu gruntu, ale ochrona właściwej izolacji pionowej narażonej na uszkodzenia powłoki bitumicznej. Mimo to rola jej nie ogranicza się tylko do spełniania zadania warstwy ochronnej.

W przypadku, w którym wokół domu wykonany jest drenaż, membrana kubełkowa jest niezastąpiona. Ułożona wytłoczeniami w stronę budynku tworzy przestrzeń wentylacyjną między murem a gruntem. Dzięki temu, że membrany kubełkowe są odporne na nacisk, rozrywanie, chemikalia, grzyby, korzenie oraz nieszkodliwe dla środowiska, stosuje się je w systemach dachów zielonych. Zastosowanie znajdują także przy wykonywaniu prac izolacyjnych tarasów i balkonów.

Jak prawidłowo ułożyć folię kubełkową?

Przede wszystkim - folię układa się stożkami (kubełkami) ściętymi w kierunku podłoża – tak, by pomiędzy płaszczyzną folii, a podłożem powstała przestrzeń o wymiarach "wysokości" stożka wytłoczonego w folii.
Szczelina ta zapewnia odprowadzenie wody i pary wodnej, co pozwala zabezpieczyć materiały budowlane przed nadmierną wilgocią i przed tworzeniem się ciśnienia hydrostatycznego.
Kolejne pasma folii łączy się "na zakładkę". Jej szerokość zależy od miejsca zastosowania. W zastosowaniach pionowych zakłady pionowe (połączenia boczne) muszą zachodzić na 3-5 rzędów stożków, a zakłady poziome (połączenia góra - dół) mogą być mniejsze: 2-4 rzędy.
Stożkowy kształt wytłoczeń ułatwia łączenie, ponieważ stożki na zakładach łatwo wchodzą jeden w drugi "zatrzaskując się" precyzując pod wpływem nawet niewielkiego nacisku.  

Pamiętajmy, że sama folia kubełkowa jako izolacja przeciwwilgociowa fundamentów oraz ścian fundamentowych nie wystarczy. Pełni ona doskonałą funkcję jako wspomaganie i ochrona istniejącej hydro izolacji. Oraz należy zwrócić uwagę na jakość folii kubełkowej , ponieważ jest to materiał budowlany , który zostanie przysypany i do którego nie będzie dostępu a ma nam pełnić swoją role wiele lat. I oczywiście technologia wykonania czyli starannie i zgodnie z instrukcją producenta. Zapraszamy Państwa do naszej firmy . Nasi doradcy pomogą zgłębić meandry nowoczesnych materiałów budowlanych i ich odpowiednie zastosowanie.

28.02.2013 14:47

Promocja

Kominy Systemowe Schiedel Rondo i Rondo Plus / Rabaty

Oferujemy sprawdzone systemy kominowe firmy Schiedel . Renomowany producent , ogromne doświadczenie w produkcji, stosujący tylko najlepszej jakości materiały budowlane do wytworzenia wszystkich części składowych komina w trosce o jakość i bezpieczeństwo użytkowania każdego detalu w kominie. I to jest gwarancja bezpieczeństwa dla inwestora kupującego materiały budowlane z gwarantowaną jakością jaką są produkty Schiedel.

 Do końca czerwca br. Oferujemy rabat do 35 % przy zakupie całego komina systemowego Rondo lub  Rondo Plus . Zapraszamy

Kontakt z doradcami

mgr inż. Renata Gratkowska

Technologie pokryć dachowych od stropu po sam szczyt. Kolorystyka i wizualizacja projektów.

tel: 693860243
mgr Jurand Przybysz

Kontakt w sprawie inwestycji, kompleksowe zaopatrzenie. Kontakt z podwykonawcami.

tel: 667679040
inż. Mariusz Chroł

Szczególnie trudne problemy inżynierskie - dachy, ściany, elewacje, fundamenty, stropy i kominy.

tel: 667679050
Piotr Ogiński

Niestandardowe zamówienia. Wspólnoty mieszkaniowe. Kontakt z podwykonawcami.

tel: 607667209