Wybór działki i projektu domu jednorodzinnego

 -  -  Działka i projekt domu

Dobra lokalizacja i dobry projekt domu oraz dobre materiały budowlane i wykonawstwo, to jak wszyscy wiemy gwarancja zadowolenia właściciela domu. Zacznijmy od paru szczegółów na temat wyboru działki i usytuowania na niej domu oraz o wyborze projektu – czyli budowa domu krok po kroku.

Oczywiście pierwszym krokiem jest określenie kwoty jaką przeznaczamy najpierw na działkę a potem na wybudowanie domu i w tych granicach szukamy dla nas rozwiązań. Przeinwestowanie na jakimś etapie to nie tylko stresy ale często wieloletnie odwlekanie z dokończeniem inwestycji, w której już mamy nasze zaangażowanie finansowe.

Budowa domu jednorodzinnego już na etapie wstępnym jest bardzo poważnym przedsięwzięciem, dlatego też zanim wbijemy przysłowiowy pierwszy szpadel będziemy zmuszeni do przeanalizowania wielu spraw. Ale od czego zacząć? Wybór projektu czy lokalizacji, lepiej kupić działkę w mieście czy na wsi, dom parterowy czy z użytkowym poddaszem, dom z piwnicą czy bez, co z garażem? Już sama ilość nasuwających się pytań powoduje zawrót głowy, a co dopiero odpowiedzi na nie. Jednak nie jest to trudne dla specjalistów. Warto się do nich zwrócić o poradę.

„Budowę wymarzonego domu” warto zacząć od jego lokalizacji. Zastanówmy się najpierw czy wolimy mieszkać w mieście: mieć łatwy dostęp do przedszkola, szkół, sklepów, ośrodków kultury, miejskiej komunikacji etc. Czy też bardziej cenimy sobie ciszę i spokój a wtedy wybierzemy działkę na wsi. Działka na terenie miasta będzie na pewno dużo droższa od działki na wsi o tej samej powierzchni. Jednak tutaj trzeba uważać, ponieważ może się okazać, iż ta druga nie jest działką budowlaną tylko rolną albo, że do tej tańszej należy doprowadzić tzw. „media” (prąd, woda, gaz) z dużej odległości co znacznie zwiększy koszt całej inwestycji. Z działkami na terenie miasta jest pod tym względem łatwiej.

Oglądając różne lokalizacje sprawdźmy czy mają one wyznaczoną ogólnodostępną drogę dojazdową oraz od której strony świata ona się znajduje. Najlepiej jeśli będzie to od północy lub północnego wschodu. Jest to ważne ponieważ w projektach od frontu mamy najczęściej zlokalizowaną kuchnię, spiżarnię, garaż, kotłownię czyli pomieszczenia, w których nie musi być tak ciepło i widno jak w pokojach mieszkalnych.

Mając wybrane miejsce pod swój wymarzony dom warto jeszcze przed dokonaniem zakupu ziemi sprawdzić w Urzędzie Miasta lub Gminy warunki zabudowy dla tej działki. Możemy się o to pytać nie będąc jeszcze jej właścicielem, należy tylko znać numer ewidencyjny działki. To ważne, ponieważ może się okazać, iż dany teren nie jest przeznaczony pod budowę domków jednorodzinnych albo ,że w pobliżu naszej parceli planowana jest budowa wysokich budynków, które zasłonią nam piękny widok. Ponadto może wystąpić problem bardzo prozaiczny: architekt, w tym miejscu przewidział osiedle parterowych domków jednorodzinnych z wielospadowymi czarnymi dachami, a nam, podobają się domki z poddaszem użytkowym zwieńczone czerwoną dachówką. Różnica niby niewielka, jednak bardzo istotna, ponieważ może się okazać, że już na początku drogi do naszego wymarzonego domu musimy zmieniać swoje priorytety. Ponadto dom z dachem wielospadowym jest droższy niż zbudowany z takich samych materiałów budowlanych dom z poddaszem użytkowym.

Mając już kształt i wielkość działki możemy przejść do wyboru projektu domu. Jednak musimy wiedzieć, iż z urzędu nadane są minimalne odległości budynku od granic działki (dla ściany z oknami 4m, jeśli ściana bez okien to 3m) oraz jest wyznaczona tzw. linia zabudowy, która określa odległość domu od ulicy. Z doświadczenia jakie mam w pracy z klientami kupującymi materiały budowlane zauważyłam, że wielu z nich kupuje projekty patrząc na elewacje budynku. Powinniśmy sobie jednak zdać sprawę, że aby nasz dom wyglądał tak jak na rysunku trzeba go wykończyć takimi samymi materiałami budowlanymi. Ponadto niewielkie zmiany w projekcie powodujące jego przystosowanie do naszych potrzeb, może doprowadzić do rewolucji w wyglądzie budynku. Dlatego też uważam, iż czas poświęcony na znalezienie odpowiedniego projektu zaowocuje w przyszłości. Zanim zaczniemy przeglądać pierwsze katalogi zastanówmy się kto będzie mieszkał w tym domu, jak często będą nas odwiedzać goście, którym trzeba będzie zapewnić nocleg. Kolejne pytanie kuchnia „otwarta” połączona z jadalnią i salonem czy tradycyjna - z drzwiami. Pierwsze rozwiązanie pozwala na ciągły kontakt domowników, jednak problem pojawia się gdy gotujemy potrawy o intensywnych zapachach lub gdy coś się przypali. Pamiętajmy też, że mieszkając w domku jednorodzinnym potrzebujemy miejsce gdzie schowamy kosiarkę do trawy, meble ogrodowe, narzędzia ogrodnicze itp. Często takie pomieszczenia są projektowane w pobliżu garażu lub kotłowni. Jeśli nasz projekt nie posiada takiego miejsca, to zawsze można kupić gotowy drewniany „domek” i zlokalizować go w naszym ogródku. Coraz mniej jest też projektów domów podpiwniczonych. Wynika to z faktu, iż budowa piwnicy to dość kosztowne przedsięwzięcie. Aczkolwiek dla osób, których dom będzie posadowiony na nierównym terenie polecałabym budowę podpiwniczenia. Można w nim zlokalizować garaż, kotłownię, spiżarnię czy wspomniane wcześniej pomieszczenie na meble ogrodowe, kosiarkę rowery, itp.

Na koniec życzę Państwu właściwego wyboru lokalizacji i projektu domu, tak aby krok po kroku budowa domu przebiegała bez większych problemów.

A.L.

13.05.2013 15:57

Promocja

Kominy Systemowe Schiedel Rondo i Rondo Plus / Rabaty

Oferujemy sprawdzone systemy kominowe firmy Schiedel . Renomowany producent , ogromne doświadczenie w produkcji, stosujący tylko najlepszej jakości materiały budowlane do wytworzenia wszystkich części składowych komina w trosce o jakość i bezpieczeństwo użytkowania każdego detalu w kominie. I to jest gwarancja bezpieczeństwa dla inwestora kupującego materiały budowlane z gwarantowaną jakością jaką są produkty Schiedel.

 Do końca czerwca br. Oferujemy rabat do 35 % przy zakupie całego komina systemowego Rondo lub  Rondo Plus . Zapraszamy

Kontakt z doradcami

mgr inż. Renata Gratkowska

Technologie pokryć dachowych od stropu po sam szczyt. Kolorystyka i wizualizacja projektów.

tel: 693860243
mgr Jurand Przybysz

Kontakt w sprawie inwestycji, kompleksowe zaopatrzenie. Kontakt z podwykonawcami.

tel: 667679040
inż. Mariusz Chroł

Szczególnie trudne problemy inżynierskie - dachy, ściany, elewacje, fundamenty, stropy i kominy.

tel: 667679050
Piotr Ogiński

Niestandardowe zamówienia. Wspólnoty mieszkaniowe. Kontakt z podwykonawcami.

tel: 607667209