INSTALACJA ODGROMOWA - WYBÓR CZY KONIECZNOŚĆ?

 -  -  INSTALACJA ODGROMOWA - WYBÓR CZY KONIECZNOŚĆ?

Co warto wiedzieć zanim zdecydujesz się na instalację odgromową? Wybór czy konieczność. Odpowiedź jest bardzo prosta. Do zabezpieczenia Ciebie, Twojej rodziny i domu jednorodzinnego potrzebna jest instalacja odgromowa, czyli potocznie zwany piorunochron. Wielu klientów zapomina o tym bardzo ważnym elemencie bezpieczeństwa domu. Inwestor często nie montuje instalacji odgromowej w domu jednorodzinnym, gdyż zakłada, że wymaga to bardzo dużych nakładów finansowych lub po prostu odkładamy to na później (czyli najczęściej na nie wiadomo kiedy albo nigdy). Problemem również jest to, że tak naprawdę nie jesteśmy świadomi niebezpieczeństw jakie grożą nam w momencie uderzenia pioruna w nasz dom. A zdarzenie takie może doprowadzić do zapalenia się naszego domu lub do spalenia całej instalacji elektrycznej oraz urządzeń podłączonych do niej.

Zainstalowanie instalacji odgromowej ważne jest również w przypadku gdy nasz dom położony jest na otwartym terenie z dala od wysokich drzew czy innych wysokich obiektów, które mogły by ściągnąć na siebie potencjalne prawdopodobieństwo uderzenia pioruna. Biorąc pod uwagę przedstawione zagrożenia warto założyć odgromnik. Zacznę więc od krótkiej charakterystyki czyli od tego czym tak naprawdę jest instalacja odgromowa i jak należy do niej podejść aby wykonać ją prawidłowo. Najważniejsze jest to iż zaprojektowanie i wykonanie instalacji odgromowej domu jednorodzinnego powinno się zlecić fachowcowi. Doborem elementów instalacji zajmują się projektanci i elektrycy. Nie wolno projektować instalacji samodzielnie!!! Jeśli chodzi o samą instalację to jest to zespół połączonych ze sobą elementów, których zadaniem jest przejęcie prądu wyładowania piorunowego i odprowadzenie go najkrótszą drogą do ziemi bez szkody dla budynku, przebywających w nim ludzi oraz urządzeń elektrycznych i elektronicznych stanowiących jego wyposażenie. Instalacja odgromowa może być wykonana ze stali ocynkowanej, miedzi lub aluminium. Najczęstszym i najtańszym rozwiązaniem jest instalacja ocynkowana, można ją opcjonalnie zastąpić aluminiową ale jest ona droższa. Instalacja z miedzi stosowana jest w przypadku, gdy inne elementy z których wykonany jest Wasz dach, czyli opierzenia, orynnowanie, ozdoby dachowe wykonane są z również z miedzi (jest to najdroższa opcja). Oczywiście nie wolno mieszać elementów z różnych instalacji, należy stosować elementy tylko z jednego rodzaju materiału. Do elementów systemu odgromowego należą: zwody, uziomy, pręty uziemiające, uchwyty, złącza i naciągi. Gdy już zdecydujecie się na dany system odgromowy i uprawniony elektryk wykona projekt instalacji odgromowej to samo zainstalowanie systemu należy zlecić dekarzowi, ponieważ elementy odgromnika montuje się na dachu, czyli montuje do elementów akcesoriów dachowych (gąsiory itp.) oraz łączy z kominami, rynnami oraz innymi wystającymi elementami dachu. Dlaczego dekarz? Oczywiście dlatego, że jest to fachowiec który doskonale wykona takie prace ponieważ zna technologię układania pokryć dachowych. Gdy dekarz połączy wszystkie elementy zgodnie z zaleceniami projektanta, elektryk musi całą instalacje odgromową odpowiednio uziemić tak by ładunek elektryczny został odprowadzony do ziemi. Wszystkie elementy i sposób ich rozmieszczenia są indywidualnie dobierane dla konkretnego budynku. Zależy to głównie od rodzaju dachówek, czy typu pokrycia oraz grubości ocieplenia budynku i jego gabarytów.

 -  -  odgromy-mieszkalne

Żródło:www.wa-bis.pl

Podsumowując: gdy już mamy zaprojektowaną instalację, odpowiednio dobierzemy materiał z jakiego ma być wykonana i zlecimy jej wykonanie odpowiednim fachowcom to nie ma się co obawiać piorunów. Koszt wykonania instalacji odgromowej w domu jednorodzinnym (koszty materiałów przy instalacji ocynkowanej) przy wielkości dachu 200-250m2 to aktualnie około 800zł brutto, czyli niewiele w stosunku do kosztu materiałów na pokrycie dachu, a także bardzo niewiele w stosunku do kosztów jakie można ponieść w przypadku uderzenia pioruna w budynek.

21.11.2012 09:54

Promocja

Kominy Systemowe Schiedel Rondo i Rondo Plus / Rabaty

Oferujemy sprawdzone systemy kominowe firmy Schiedel . Renomowany producent , ogromne doświadczenie w produkcji, stosujący tylko najlepszej jakości materiały budowlane do wytworzenia wszystkich części składowych komina w trosce o jakość i bezpieczeństwo użytkowania każdego detalu w kominie. I to jest gwarancja bezpieczeństwa dla inwestora kupującego materiały budowlane z gwarantowaną jakością jaką są produkty Schiedel.

 Do końca czerwca br. Oferujemy rabat do 35 % przy zakupie całego komina systemowego Rondo lub  Rondo Plus . Zapraszamy

Kontakt z doradcami

mgr inż. Renata Gratkowska

Technologie pokryć dachowych od stropu po sam szczyt. Kolorystyka i wizualizacja projektów.

tel: 693860243
mgr Jurand Przybysz

Kontakt w sprawie inwestycji, kompleksowe zaopatrzenie. Kontakt z podwykonawcami.

tel: 667679040
inż. Mariusz Chroł

Szczególnie trudne problemy inżynierskie - dachy, ściany, elewacje, fundamenty, stropy i kominy.

tel: 667679050
Piotr Ogiński

Niestandardowe zamówienia. Wspólnoty mieszkaniowe. Kontakt z podwykonawcami.

tel: 607667209