Strop w domu jednorodzinnym.

 -  -  Strop w domu jednorodzinnym.

Co należy wiedzieć o stropach aby dokonać najlepszego dla nas wyboru ? Jak wpływa wybór rodzaju stropu na komfort mieszkania.

Rozpoczynając budowę często zastanawiamy się na wyborem materiałów budowlanych, z których powstanie nasz wymarzony dom. Jednym ze stałych elementów konstrukcyjnych budynku czyli z elementów jakich nie można potem wymienić jest strop. Dlatego tak ważny jest jego właściwy wybór. Dobrze dobrany strop stanowi nie tylko przegrodę między kondygnacjami ale również zapewni nam komfort mieszkania poprzez wygłuszenia np. zbyt głośnej muzyki dobiegającej z pokoju naszych dzieci oraz stanowi ważny element konstrukcji domu zapobiegający utracie ciepła. W budynkach jednorodzinnych najczęściej stosujemy stropy drewniane lub gęsto żebrowe keramzytowe albo ceramiczne.

Stropy drewniane to przegrody zbudowane z drewnianych kantówek, najczęściej o przekroju 15cmx25cm. Od strony parteru wykończone są płytą kartonogipsową, od piętra nabijana jest płyta OSB. Między belkami umieszcza się wełnę mineralną, miękką o grubości 20 cm, która ma za zadanie wygłuszenie stropu. Przy tego rodzaju stropie jego wadą jest akustyka spowodowana pracą drewna i poddawaniem się drganiom. Tradycyjne stropy drewniane, obecnie nie stosowane ze względu na znaczne koszty dobrej jakości drewna nie posiadały tych wad. Były wykonane z drewnianych elementów konstrukcyjnych nośnych oddzielonych od drewnianych elementów podłogowych , stosowano ślepe podłogi i odpowiednie dociążanie aby wyeliminować drgania oraz odizolowywano elementy nośne od podłogowych.

W stropach gęsto żebrowych elementem nośnym są belki ceramiczno-żelbetowe lub żelbetowe. W zależności od rodzaju użytych belek i pustaków stropowych rozróżniamy stropy ceramiczne lub keramzytowe. Duże znaczenie w konstrukcji stropu ma budowa samych pustaków czyli elementów ułożonych pomiędzy belkami. Im więcej jest w pojedynczym pustaku przegród tym ma lepsze właściwości akustyczne, czyli strop bardziej wygłuszał pomieszczenie. Obecnie producenci stropów doskonalą swoje produkty uzupełniając asortyment podstawowy jakim są pustaki i belki o pustaki deklowane i kształtki wieńcowe. Stosowanie tych rozwiązań przyczynia się do szybszego montażu stropu oraz prowadzi do oszczędności w ilości użytego betonu. Decydując się na strop gęsto żebrowy należy zastosować te elementy. Ogromną zaletą tych stropów jest fakt, iż wszystkie ich elementy są lekkie, dlatego też do ich montażu nie jest potrzebny dźwig oraz mają dobre parametry akustyczne. Mała ekipa budowlana powinna ułożyć taki strop sprawnie.

Pamiętajmy jednak, że budowa stropów gęsto żebrowych to inwestycja wymagająca znacznych nakładów pracy i finansowych na następnych etapach budowy. Nawet najbardziej dokładna ekipa wykonawców, nie jest w stanie ułożyć belek i pustaków tak równo aby otrzymać efekt podobny do stropów prefabrykowanych. Tak więc nasze sufity wyrównujemy grubością tynków, a to wiąże się z dodatkowym kosztem materiałów i robocizny.

Dla klientów, którym zależy na szybkim i dokładnym budowaniu poleciłabym stropy Ytong. Renomowany producent bloczków z porobetonu proponuje całe domy systemowe gdzie jednym z elementów są prefabrykowane stropy. Są to gotowe płyty stropowe montowane na budowie przy pomocy dźwigu. Wcześniej zaprojektowane przez producenta dokładnie do konkretnego budynku. Posiadające idealnie gładkie powierzchnie pozwalają na ogromne skrócenie prac na budowie. Nie wymagają tynkowania a jedynie prze-szpachlowania. Ponadto ze względu na użyty materiał, który ma znacznie lepszy współczynnikλod pozostałych, są to stropy idealne do domów energooszczędnych i pasywnych. Budynki gdzie zastosowano takiego rodzaju stropy charakteryzują się bardzo dużym komfortem użytkowania. Nowoczesne i ekonomiczne budowanie to użycie najlepszej jakości materiałów budowlanych podczas budowy ale inwestowanie w takie materiały, których zastosowanie zapewni nam oszczędności na użytkowaniu i komfort mieszkania.

Tak więc, który strop wybrać? Odpowiedź nie jest prosta i wymaga oprócz analizy technicznej

poznania oczekiwań i możliwości finansowych inwestora. Jesteśmy w stanie pomóc podjąć Państwu prawidłową decyzję.

źródło: www.ytong-silka.pl

27.03.2013 22:21

Promocja

Kominy Systemowe Schiedel Rondo i Rondo Plus / Rabaty

Oferujemy sprawdzone systemy kominowe firmy Schiedel . Renomowany producent , ogromne doświadczenie w produkcji, stosujący tylko najlepszej jakości materiały budowlane do wytworzenia wszystkich części składowych komina w trosce o jakość i bezpieczeństwo użytkowania każdego detalu w kominie. I to jest gwarancja bezpieczeństwa dla inwestora kupującego materiały budowlane z gwarantowaną jakością jaką są produkty Schiedel.

 Do końca czerwca br. Oferujemy rabat do 35 % przy zakupie całego komina systemowego Rondo lub  Rondo Plus . Zapraszamy

Kontakt z doradcami

mgr inż. Renata Gratkowska

Technologie pokryć dachowych od stropu po sam szczyt. Kolorystyka i wizualizacja projektów.

tel: 693860243
mgr Jurand Przybysz

Kontakt w sprawie inwestycji, kompleksowe zaopatrzenie. Kontakt z podwykonawcami.

tel: 667679040
inż. Mariusz Chroł

Szczególnie trudne problemy inżynierskie - ściany, dachy, elewacje, fundamenty, stropy i kominy.

tel: 667679050
Piotr Ogiński

Niestandardowe zamówienia. Wspólnoty mieszkaniowe. Kontakt z podwykonawcami.

tel: 607667209