Jak wybrać wykonawcę do wykonania prac budowlanych?

W swojej praktyce kierownika budów jestem często angażowany przez inwestora do wyboru wykonawcy.

W mojej ocenie najważniejszą rzeczą jest zobaczenie aktualnie prowadzonej budowy przez firmę , która zgłosiła swoja ofertę . Począwszy od strojów np . ubrań roboczych , kasków itp do organizacji pracy na budowie wszystko to jest bardzo istotne , bo daje obraz jak funkcjonuje firma wykonawcza.

Prace budowlane

Zabezpieczenie placu budowy i prowadzonych prac np. zabezpieczanie klatek schodowych , balustrady itp oraz koniecznie 
należy zobaczyć jak składowane są materiały budowlane na budowie . Zdarza się ,ze jest to hałda gruzu co oczywiście świadczy ,że wykonawca nie szanuje pieniędzy inwestora i swoich .
Obserwując działania pracowników na budowie można uzyskać sporo informacji o firmie , chociażby czy podchodzi z szacunkiem do zawodu i do tego co robi.

Oczywiście nie należy zapomnieć o zapoznaniu się z wykonanymi obiektami . Czy zostały wykonane prawidłowo i czy poprzedni inwestor może wystawić referencje.

Najczęściej inwestora interesuje jak najniższa cena co oczywiście jest zrozumiałe ale często może to nas zgubić . W latach osiemdziesiątych w przetargach publicznych oferta z najniższa ceną była z automatu odrzucana , bo nie gwarantowała jakości materiałów i tego, że firma jest w stanie zachować standardy jakości wykonania robót. Obecnie w środowisku inżynierskim mówi się o powrocie do tej zasady.

Oczywiście w wypadku kiedy dotyczy to inwestora indywidualnego , który dokonuje sam zakupu materiałów pozostaje zwrócić uwagę wyłącznie na jakość prac.
Ciągle aktualna wg mnie jest zasada szczególnie dla inwestorów indywidualnych – należy wybierać firmę wykonawczą z polecenia , nie zapominając o sprawdzeniu tego co zrobił i jak zrobił wykonawca.

Jednocześnie mając świadomość ,że koszt robocizny obiektu w stanie surowym wynosi od 30 % do 50 % wartości obiektu warto zwrócić szczególną uwagę na wybór wykonawcy .

02.06.2012 06:11

Promocja

Kominy Systemowe Schiedel Rondo i Rondo Plus / Rabaty

Oferujemy sprawdzone systemy kominowe firmy Schiedel . Renomowany producent , ogromne doświadczenie w produkcji, stosujący tylko najlepszej jakości materiały budowlane do wytworzenia wszystkich części składowych komina w trosce o jakość i bezpieczeństwo użytkowania każdego detalu w kominie. I to jest gwarancja bezpieczeństwa dla inwestora kupującego materiały budowlane z gwarantowaną jakością jaką są produkty Schiedel.

 Do końca czerwca br. Oferujemy rabat do 35 % przy zakupie całego komina systemowego Rondo lub  Rondo Plus . Zapraszamy

Kontakt z doradcami

mgr inż. Renata Gratkowska

Technologie pokryć dachowych od stropu po sam szczyt. Kolorystyka i wizualizacja projektów.

tel: 693860243
mgr Jurand Przybysz

Kontakt w sprawie inwestycji, kompleksowe zaopatrzenie. Kontakt z podwykonawcami.

tel: 667679040
inż. Mariusz Chroł

Szczególnie trudne problemy inżynierskie - dachy, ściany, elewacje, fundamenty, stropy i kominy.

tel: 667679050
Piotr Ogiński

Niestandardowe zamówienia. Wspólnoty mieszkaniowe. Kontakt z podwykonawcami.

tel: 607667209