Remont dachu - jakie formalności należy spełnić?

 -  -  Remont dachu - jakie formalności należy spełnić?

Rozpoczynając remont dachu musimy wiedzieć, że każde prace budowlane podlegają prawu budowlanemu, także remont dachu. Oczywiście kiedy chcemy wykonać drobne czynności naprawcze typu:  wymiana pojedynczych, uszkodzonych dachówek, naprawa przecieku przy kominie itp. nie musimy podejmować żadnych kroków formalnych.

W przypadku, gdy chcemy wymienić pokrycie dachowe wraz ze zmianą elementów więźby dachowej, bądź podwyższyć budynek zmieniając konstrukcję dachu wówczas będziemy potrzebowali odpowiedniego pozwolenia na budowę.

Kiedy zaplanowaliśmy remont dachu jesteśmy zobligowani do tego, aby zgłosić ten fakt w starostwie co najmniej 30 dni przed rozpoczęciem prac budowlanych. Bardzo ważne jest żebyśmy w zgłoszeniu określili rodzaj, zakres i sposób przeprowadzenia robót budowlanych. Wraz ze zgłoszeniem powinniśmy złożyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Jeśli w ciągu 30 dni od daty doręczenia dokumentów nie uzyskamy ze starostwa lub prezydenta miasta żadnego sprzeciwu, wówczas możemy rozpocząć prace remontowe. Musimy również wiedzieć, że jeśli uzyskaliśmy pozwolenie i nie rozpoczęliśmy prac od razu nie możemy odwlekać rozpoczęcie remontu w nieskończoność. Mamy na to 2 lata licząc od daty podanej na zgłoszeniu.

Zanim kupimy materiały budowlane na remontowany dach musimy sprawdzić czy nasz budynek nie leży w miejscu gdzie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jest to bardzo ważne, bo być może w planie są ściśle określone wymogi dotyczące kolorystyki dachu lub rodzaju użytych materiałów budowlanych. Aby to sprawdzić musimy udać się do wydziału budownictwa i architektury urzędu gminy lub miasta i dokładnie zapoznać się z planem. W przypadku kiedy działka, na której wybudowany jest nasz dom nie posiada planu mamy dowolność w wyborze materiałów którymi chcemy pokryć dach.

Jeżeli nasz budynek jest wpisany do rejestru zabytków, wówczas oprócz tego, że powinniśmy posiadać niezbędne pozwolenie na budowę musimy dostosować się do wymogów konserwatora zabytków, nie tylko stosując odpowiednie materiały, ale również zatrudniając kierownika budowy, który oprócz odpowiednich uprawnień budowlanych musi mieć także minimum dwuletnią praktykę przy pracach na obiektach objętych nadzorem konserwatora zabytków.

Kiedy spełnimy wyżej wymienione wymogi formalne możemy śmiało przystąpić do prac remontowych pamiętając o tym, żeby zatrudnić wykwalifikowane ekipy budowlane, bo tylko takie są gwarantem dobrze wykonanego remontu.

  

27.03.2013 15:26

Promocja

Kominy Systemowe Schiedel Rondo i Rondo Plus / Rabaty

Oferujemy sprawdzone systemy kominowe firmy Schiedel . Renomowany producent , ogromne doświadczenie w produkcji, stosujący tylko najlepszej jakości materiały budowlane do wytworzenia wszystkich części składowych komina w trosce o jakość i bezpieczeństwo użytkowania każdego detalu w kominie. I to jest gwarancja bezpieczeństwa dla inwestora kupującego materiały budowlane z gwarantowaną jakością jaką są produkty Schiedel.

 Do końca czerwca br. Oferujemy rabat do 35 % przy zakupie całego komina systemowego Rondo lub  Rondo Plus . Zapraszamy

Kontakt z doradcami

mgr inż. Renata Gratkowska

Technologie pokryć dachowych od stropu po sam szczyt. Kolorystyka i wizualizacja projektów.

tel: 693860243
mgr Jurand Przybysz

Kontakt w sprawie inwestycji, kompleksowe zaopatrzenie. Kontakt z podwykonawcami.

tel: 667679040
inż. Mariusz Chroł

Szczególnie trudne problemy inżynierskie - dachy, ściany, elewacje, fundamenty, stropy i kominy.

tel: 667679050
Piotr Ogiński

Niestandardowe zamówienia. Wspólnoty mieszkaniowe. Kontakt z podwykonawcami.

tel: 607667209