Pompa ciepła w domu – oszczędzanie i wygoda.

 -  -  Pompa ciepła w domu – oszczędzanie i wygoda.

Oszczędzanie energii to nie moda, to konieczność. Stąd domy pasywne, domy energooszczędne, w których wykorzystuje się odnawialne źródła energii oraz stosuje technologie budowy i materiały budowlane zapewniające jak najmniejsze zużycie energii do ogrzania domu i do uzyskania ciepłej wody a także ograniczenie strat ciepła i odzyskiwanie energii już wytworzonej w budynku.  Innowacyjność w tym dziale budownictwa jest ogromna i dużo firm pracuje nad nowymi rozwiązaniami oraz stale ulepszane są istniejące urządzenia i materiały budowlane.

Obok kolektorów słonecznych pompy ciepła  stanowią doskonałe   rozwiązanie  energooszczędnego systemu grzewczego a szczególnie dla produkcji ciepłej wody użytkowej. Połączenie systemu solarnego i pompy ciepła jako uzupełniających się źródeł energii jest jednym z rozwiązań w domach energooszczędnych.

Co to jest pompa ciepła ?

 -  -  Pompa ciepła szchemat

Pompa ciepła to urządzenie chłodnicze, której zasada działania jest identyczna jak chłodziarki domowej - zabieranie energii z jednego ośrodka (schładzanie) i przekazanie jej do ośrodka drugiego (ogrzewanie). Lodówka schładza produkty spożywcze a zabrane ciepło przekazuje do otoczenia (na zewnątrz lodówki) za pomocą skraplacza umiejscowionego na tylnej ściance lodówki (czarna ożebrowana rurka). Skraplacz, którym oddawana jest energia cieplna do otoczenia jest gorący, mimo, że produkty spożywcze w momencie wkładania do lodówki miały o wiele niżą temperaturę - równą otoczeniu. Pompa ciepła natomiast schładza grunt, wodę czy powietrze - czyli odbiera energię cieplną z otoczenia - np. grunt o temperaturze 0st.C zostaje schłodzony do temp. -3st.C. Jako że oddawaniu tej pobranej energii do drugiego otoczenia towarzyszy o wiele wyższa temperatura (np. +55st.C), przekazywana jest ona do instalacji grzewczej .

Podstawową zaletą pompy ciepła jest fakt, że energia elektryczna włożona w pracę pompy jest kilkakrotnie niższa od energii cieplnej uzyskanej w wyniku jej pracy, dlatego technologia pomp ciepła jest znana jako jedna z technologii oszczędzania energii. Do opisu sprawności stosuje się współczynnik wydajności cieplnej COP, który przedstawia stosunek mocy grzewczej do mocy elektrycznej pobieranej przez pompę ciepła.

Czy to się opłaca?

Roczne zapotrzebowanie na energię do podgrzewania ciepłej wody użytkowej dla rodziny 4 osobowej, zużywającej 200 l wody o temperaturze 50°C na dobę, i po uwzględnieniu założonych 20% strat wynosi ok. 4075 kWh. Odpowiednio dobrana pompa ciepła może być wykorzystana z powodzeniem przez ok. 9 miesięcy w roku, zaspokajając 75% tego zapotrzebowania czyli 3056 kWh. Zakładając średni współczynnik sprawności COP na poziomie 3, pompa zużyje wówczas 1019 kWh energii elektrycznej, generując oszczędność na poziomie 2037 kWh. Odpowiada to kwocie ok. 1263 zł rocznych oszczędności w przypadku stosowania energii elektrycznej, jako głównego źródła do podgrzewania wody.

Oszczędności te w połączeniu z bardzo korzystnymi cenami zakupu, przyczyniają się do skrócenia czasu zwrotu poniesionych wydatków inwestycyjnych. Dla powyższych obliczeń inwestycja zwraca się w okresie do 4 lat. Jeżeli ogrzewamy olejem opałowym czy nawet gazem również okres zwrotu nie jest bardzo długi; natomiast gdy założymy, że głównym źródłem do podgrzewania wody jest  węgiel czy ekogroszkiem, wtedy ten czas znacznie rośnie nawet do 8 -15 lat. Ale tutaj atutem jest wyeliminowanie palenia w piecu w okresie letnim aby uzyskać ciepłą wodę  .Zyskujemy spory komfort i  żadnych spalin z komina.

Korzystanie z pompy ciepła jest bardzo ekologiczne gdyż w przeciwieństwie do paliw stałych nie emituje zanieczyszczeń do atmosfery.

Dodatkowym atutem pomp ciepła, których źródłem energii jest powietrze jest to, że w upalne dni zimne powietrze z którego odzyskano ciepło do wytworzenia ciepłej wody można rozprowadzić po pomieszczeniach tworząc darmową klimatyzację.

Dobrze dobrana pompa ciepła i zamontowana stanowi jeden z ważnych elementów strategii oszczędności energii w budynku . Fachowe doradztwo i montaż otrzymacie Państwo w naszej firmie.

Źródło: www.hewalex.pl

02.04.2013 16:46

Promocja

Kominy Systemowe Schiedel Rondo i Rondo Plus / Rabaty

Oferujemy sprawdzone systemy kominowe firmy Schiedel . Renomowany producent , ogromne doświadczenie w produkcji, stosujący tylko najlepszej jakości materiały budowlane do wytworzenia wszystkich części składowych komina w trosce o jakość i bezpieczeństwo użytkowania każdego detalu w kominie. I to jest gwarancja bezpieczeństwa dla inwestora kupującego materiały budowlane z gwarantowaną jakością jaką są produkty Schiedel.

 Do końca czerwca br. Oferujemy rabat do 35 % przy zakupie całego komina systemowego Rondo lub  Rondo Plus . Zapraszamy

Kontakt z doradcami

mgr inż. Renata Gratkowska

Technologie pokryć dachowych od stropu po sam szczyt. Kolorystyka i wizualizacja projektów.

tel: 693860243
mgr Jurand Przybysz

Kontakt w sprawie inwestycji, kompleksowe zaopatrzenie. Kontakt z podwykonawcami.

tel: 667679040
inż. Mariusz Chroł

Szczególnie trudne problemy inżynierskie- ściany, elewacje, fundamenty, stropy i kominy.

tel: 667679050
Piotr Ogiński

Niestandardowe zamówienia. Wspólnoty mieszkaniowe. Kontakt z podwykonawcami.

tel: 607667209