Czym się kierować przy wyborze cegły ? kolor , faktura i co jeszcze ?

 -  -  Czym się kierować przy wyborze cegły ? kolor , faktura i co jeszcze ?

Wybieramy najlepszą cegłę do naszych potrzeb. W ofercie producentów materiałów budowlanych znajdujemy ogromny wybór kolorów i faktur cegieł klinkierowych. Ta różnorodność pozwala na dopasowanie do indywidualnych potrzeb i upodobań każdego z nas. Jednak oprócz wyglądu zewnętrznego liczy się także klasa wytrzymałości i budowa wewnętrzna klinkieru.

To one decydują o zastosowaniu cegły. Wytrzymałość mechaniczna cegieł określana nam jej wytrzymałość na ściskanie; np. klasa 35 oznacza wyrób o wytrzymałości na ściskanie 35MPa. Jakościowo dobry klinkier posiada właśnie taki parametr. Rozróżniamy trzy rodzaje cegieł: pełne, szczelinowe i perforowane. O ile cegła pełna u każdego producenta wygląda podobnie to pozostałe mogą się między sobą różnić ilością i wielkością szczelin lub rodzajem perforacji. Zróżnicowanie w budowie przyczynia się do racjonalnego wykorzystania gliny jako materiału budulcowego oraz przekłada się na koszt wytworzenia pojedynczej cegły. Najtańsza będzie cegła perforowana o cienkich ściankach i dużej liczbie otworów. Niska cena cegły perforowanej powoduje, iż jest ona chętnie kupowana i zdarza się, że jest  wbudowywana w miejsca gdzie nigdy nie powinna się znaleźć. Takim przykładem są kominy, do budowy których powinno się używać tylko cegieł pełnych lub szczelinowych. Jednak bardzo często ze względu na niższą cenę oraz za namową pseudo-wykonawców inwestorzy decydują się na zakup cegieł perforowanych. Jest to duży błąd. Z cegieł perforowanych nie można budować kominów ponieważ przez otwory, które się w niej znajdują woda wnika do wnętrza cegły powodując jej zamakanie a podczas zimy dodatkowo spękania. Ponadto w miejscu przechodzenia komina przez dach, dekarz musi naciąć klinkier aby odpowiednio zamocować obróbkę blacharską. To jest kolejny tzw. trudny punkt. Wcięcie zmniejszy i tak cienką warstwę klinkieru co w konsekwencji może doprowadzić do wnikania wody w głąb komina czyli przeciekania dachu. W takiej sytuacji mieszkańcom często wydaje się, iż jest źle wykonana obróbka komina. Często obróbka zostaje wymieniona a pomimo to ciągle występują przecieki . Wtedy trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie jakiej cegły użyliśmy do budowy komina czy obudowy .Problem jest zdecydowanie bardziej skomplikowany-gdy przeciekanie kominów to skutek zastosowania cegły perforowanej zamiast pełnej lub szczelinowej.

Doskonałe zastosowanie klinkieru perforowanego to wznoszenie elewacji, ogrodzeń oraz wszelkich obiektów tzw. małej architektury ogrodowej np. kwietników, murków oraz kominków i grili. Dzięki otworom jest on lżejszy i nie wymaga solidnych czyli droższych fundamentów. Ponadto jak twierdzą fachowcy, cegły perforowane łatwiej się muruje ponieważ zaprawa po niej się nie ślizga lecz wnika w pory przez co łatwiej o zachowanie poziomów i pionów w murowanych elementach. I oczywiście bardzo przyjazna cena . Myśląc o architekturze ogrodowej pamiętajmy o bogactwie kształtek wykończeniowych takich jak: cegły zaokrąglone z jednej strony, cegły zaokrąglone z dwóch stron, cegły ścięte, cegły połówkowe, daszki, parapety, płytki, czapy na słupki ogrodzeniowe itp.. To one będą decydowały o indywidualnym charakterze naszego domu i najbliższego otoczenia.

Zapraszamy Państwa , nasi doradcy pomogą wybrać odpowiednie cegły zgodnie z ich właściwościami a Państwu pozostanie zdecydować się na kolor , fakturę czyli to co najprzyjemniejsze .

13.11.2012 16:19

Promocja

Kominy Systemowe Schiedel Rondo i Rondo Plus / Rabaty

Oferujemy sprawdzone systemy kominowe firmy Schiedel . Renomowany producent , ogromne doświadczenie w produkcji, stosujący tylko najlepszej jakości materiały budowlane do wytworzenia wszystkich części składowych komina w trosce o jakość i bezpieczeństwo użytkowania każdego detalu w kominie. I to jest gwarancja bezpieczeństwa dla inwestora kupującego materiały budowlane z gwarantowaną jakością jaką są produkty Schiedel.

 Do końca czerwca br. Oferujemy rabat do 35 % przy zakupie całego komina systemowego Rondo lub  Rondo Plus . Zapraszamy

Kontakt z doradcami

mgr inż. Renata Gratkowska

Technologie pokryć dachowych od stropu po sam szczyt. Kolorystyka i wizualizacja projektów.

tel: 693860243
mgr Jurand Przybysz

Kontakt w sprawie inwestycji, kompleksowe zaopatrzenie. Kontakt z podwykonawcami.

tel: 667679040
inż. Mariusz Chroł

Szczególnie trudne problemy inżynierskie - ściany, dachy, elewacje, fundamenty, stropy i kominy.

tel: 667679050
Piotr Ogiński

Niestandardowe zamówienia. Wspólnoty mieszkaniowe. Kontakt z podwykonawcami.

tel: 607667209