W naszej firmie najczęściej spotykamy się z klientami , którzy odpowiedzieli sobie na to pytanie, budujemy dom. Ale rozmowy z nimi uzmysłowiły mi jak często pojawia się takie pytanie. Oczywiście nikt nie podejmie decyzji za Państwa ale być może parę uwag jakie mam związanych z budowaniem domu lub remontem starego domu pomoże zdecydować się na budowanie lub odwrotnie podjąć decyzję o kupnie mieszkania.
Przyszły inwestor oprócz chęci posiadania własnego lokum musi posiada zasoby finansowe co jest oczywistą oczywistością i tego tematu nie będę poruszać . Biorąc pod uwagę koszt m2 mieszkania ( Zielona Góra - to od 3700-3950 zł/m2 ) np. mieszkanie ok 90 m2 z garażem ok 18 m2 to ok 350 000zł plus ok 28 000zł za garaż . Mamy mieszkanie niespełna 90 m2 i garaż i wydamy ponad 400 000zł. (wraz z podstawowym wykończeniem). Dużo . Taka uproszczona analiza pokazuje, że budowa własnego, szczególnie małego domu ma finansowy sens.
Z finansami wiąże się zakup działki, oczywiście im lepsza lokalizacja tym droższa działka . Dobra lokalizacja to same zalety , bo dobry dojazd, blisko szkoła , sklep czyli cała infrastruktura włącznie z mediami . Odpada martwienie się o dostawę wody , brak gazu , kanalizacji .
Tania działka, to gorsza lokalizacja i brak mediów . Tańsze działki dostaniemy na wsi. W przypadku gdyby nasze plany uległy zmianie to sprzedanie działki w tzw. dobrej lokalizacji będzie łatwiejsze . Kupując działkę warto wszystko zanalizować .
Coraz częściej kupujemy też stare domy . W takim przypadku najczęściej mamy bardzo dobre lokalizacje , zagospodarowane osiedla i tylko skala remontu jest niewiadomą . Przed kupnem starego domu doradzam konsultacje doświadczonego inżyniera . Najczęściej klienci korzystają z rad znajomych ,,co się znają ,,. Powierzchowna ocena budynku była dobra a przy remoncie okazywało się ,że są istotne wady i inwestor został narażony na ogromne koszty . Bywają również budynki z pozoru w fatalnym stanie lecz o zdrowych fundamentach i konstrukcji i warto w taki obiekt zainwestować .
Trzeba zaznaczyć, że w momencie kupna starego domu trudno jest dokładnie oszacować koszt przyszłego remontu .
Rozpoczynając budowę nowego domu możemy przygotować dokładny kosztorys.
Praktycznie każdy inwestor, który kupił stary dom ma własne doświadczenie . Zdarzają się okazje gdzie cena starego domu jest bardzo atrakcyjna a lokalizacja bardzo dobra i wtedy nawet znaczny koszt remontu nie odstrasza.
Zawsze dylematem inwestorów jest rodzaj materiałów budowlanych z których mamy zbudować dom. Najprościej byłoby powiedzieć ,że takie materiały budowlane jak są w projekcie i generalnie tak bym doradzała. Zmieniliśmy jeden element np. inny materiał na ściany nośne a ktoś zapomniał ,że to jest zmiana szerokości ścian i jak dojdzie docieplenie to nie mieścimy się w obrysie budynku a to już jest zmiana istotna . Doradzała bym aby zmiany ustalić z projektantem , nanieść na projekt jeżeli istotne lub z kierownikiem budowy jeżeli nieistotne i zrobić to przed kontynuacją budowy .
Często inwestorzy budują systemem gospodarczym i szczególnie w tym wypadku proszę zadbać aby kierownik budowy to była osoba z doświadczeniem i wykształceniem budowlanym.
Ostatnio pojawił się trend zlecania kompleksowej budowy domu firmie budowlanej. Bardzo dobre rozwiązanie jeżeli zlecimy to firmie z rekomendacjami , która może pochwalić się dobrymi realizacjami . Tu nie działa zasada ,,cena czyni cuda,,. Dobre, rekomendowane firmy budowlane nie oferują najniższych cen , lecz dają gwarancję jakości wykonania.
12.08.2015 16:24
Oferujemy sprawdzone systemy kominowe firmy Schiedel . Renomowany producent , ogromne doświadczenie w produkcji, stosujący tylko najlepszej jakości materiały budowlane do wytworzenia wszystkich części składowych komina w trosce o jakość i bezpieczeństwo użytkowania każdego detalu w kominie. I to jest gwarancja bezpieczeństwa dla inwestora kupującego materiały budowlane z gwarantowaną jakością jaką są produkty Schiedel.
Do końca czerwca br. Oferujemy rabat do 35 % przy zakupie całego komina systemowego Rondo lub Rondo Plus . Zapraszamy
Technologie pokryć dachowych od stropu po sam szczyt. Kolorystyka i wizualizacja projektów.
Kontakt w sprawie inwestycji, kompleksowe zaopatrzenie. Kontakt z podwykonawcami.
Szczególnie trudne problemy inżynierskie - dachy, ściany, elewacje, fundamenty, stropy i kominy.
Niestandardowe zamówienia. Wspólnoty mieszkaniowe. Kontakt z podwykonawcami.