Dom czy mieszkanie ? Oto jest pytanie .

W naszej firmie najczęściej spotykamy się z klientami , którzy odpowiedzieli sobie na to pytanie, budujemy dom.  Ale rozmowy z nimi uzmysłowiły mi jak często pojawia się takie pytanie. Oczywiście nikt nie podejmie decyzji za Państwa ale być może parę uwag jakie mam związanych z budowaniem domu lub remontem starego domu pomoże zdecydować się na budowanie lub odwrotnie podjąć decyzję o kupnie mieszkania.

Przyszły inwestor oprócz chęci posiadania własnego lokum musi posiada zasoby finansowe co jest oczywistą oczywistością i tego tematu nie będę poruszać . Biorąc pod uwagę koszt m2 mieszkania ( Zielona Góra - to od 3700-3950 zł/m2 ) np. mieszkanie ok 90 m2 z garażem ok 18 m2 to ok 350 000zł plus ok 28 000zł za garaż . Mamy mieszkanie niespełna 90 m2 i garaż i wydamy ponad 400 000zł. (wraz z podstawowym wykończeniem). Dużo .  Taka uproszczona  analiza pokazuje, że budowa własnego, szczególnie małego domu ma finansowy sens.

 Z finansami wiąże się zakup działki, oczywiście  im lepsza lokalizacja tym droższa działka . Dobra lokalizacja to same zalety , bo dobry dojazd, blisko szkoła , sklep czyli cała infrastruktura włącznie z mediami . Odpada martwienie się o dostawę wody , brak gazu , kanalizacji .

Tania działka, to gorsza lokalizacja i brak mediów . Tańsze działki dostaniemy na wsi.  W przypadku gdyby nasze plany uległy zmianie to sprzedanie działki w tzw. dobrej lokalizacji będzie łatwiejsze . Kupując działkę warto wszystko zanalizować .

Coraz częściej kupujemy też stare domy . W takim przypadku najczęściej mamy bardzo dobre lokalizacje , zagospodarowane osiedla i tylko skala remontu jest niewiadomą . Przed kupnem starego domu doradzam konsultacje doświadczonego inżyniera . Najczęściej klienci korzystają z rad znajomych ,,co się znają ,,.   Powierzchowna ocena budynku była dobra a przy remoncie okazywało się ,że są istotne wady i inwestor został narażony na ogromne koszty . Bywają również  budynki z pozoru w fatalnym stanie lecz o zdrowych fundamentach i konstrukcji i warto w taki obiekt zainwestować .

Trzeba zaznaczyć, że w momencie kupna starego domu trudno jest dokładnie oszacować koszt przyszłego remontu .

Rozpoczynając budowę nowego domu możemy przygotować dokładny kosztorys.

 Praktycznie każdy inwestor, który kupił stary dom ma własne doświadczenie . Zdarzają się okazje gdzie cena starego domu jest bardzo atrakcyjna a lokalizacja bardzo dobra i wtedy nawet znaczny koszt remontu nie odstrasza.

Zawsze dylematem inwestorów jest rodzaj materiałów budowlanych z których mamy zbudować dom. Najprościej byłoby powiedzieć ,że takie materiały budowlane jak są w projekcie  i generalnie tak bym doradzała.   Zmieniliśmy jeden element np. inny materiał na ściany nośne a ktoś zapomniał ,że to jest zmiana szerokości ścian i jak dojdzie docieplenie to nie mieścimy się w obrysie budynku a to już jest zmiana istotna . Doradzała bym aby zmiany ustalić z projektantem , nanieść na projekt jeżeli istotne lub z kierownikiem budowy jeżeli nieistotne i zrobić to przed kontynuacją budowy .

Często inwestorzy budują systemem gospodarczym i szczególnie w tym wypadku proszę zadbać aby kierownik budowy to była osoba z doświadczeniem i wykształceniem budowlanym.

Ostatnio pojawił się trend zlecania kompleksowej budowy domu firmie budowlanej. Bardzo dobre rozwiązanie jeżeli zlecimy to firmie z rekomendacjami , która może pochwalić się dobrymi realizacjami . Tu nie działa zasada ,,cena czyni cuda,,. Dobre, rekomendowane firmy budowlane nie oferują najniższych cen , lecz dają gwarancję jakości wykonania.

12.08.2015 16:24

Promocja

Kominy Systemowe Schiedel Rondo i Rondo Plus / Rabaty

Oferujemy sprawdzone systemy kominowe firmy Schiedel . Renomowany producent , ogromne doświadczenie w produkcji, stosujący tylko najlepszej jakości materiały budowlane do wytworzenia wszystkich części składowych komina w trosce o jakość i bezpieczeństwo użytkowania każdego detalu w kominie. I to jest gwarancja bezpieczeństwa dla inwestora kupującego materiały budowlane z gwarantowaną jakością jaką są produkty Schiedel.

 Do końca czerwca br. Oferujemy rabat do 35 % przy zakupie całego komina systemowego Rondo lub  Rondo Plus . Zapraszamy

Kontakt z doradcami

mgr inż. Renata Gratkowska

Technologie pokryć dachowych od stropu po sam szczyt. Kolorystyka i wizualizacja projektów.

tel: 693860243
mgr Jurand Przybysz

Kontakt w sprawie inwestycji, kompleksowe zaopatrzenie. Kontakt z podwykonawcami.

tel: 667679040
inż. Mariusz Chroł

Szczególnie trudne problemy inżynierskie - dachy, ściany, elewacje, fundamenty, stropy i kominy.

tel: 667679050
Piotr Ogiński

Niestandardowe zamówienia. Wspólnoty mieszkaniowe. Kontakt z podwykonawcami.

tel: 607667209